به پایگاه اطلاع رسانی گوگرد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
جمعه، ۷ آبان ۱۳۹۵,۱۵:۳۳

رنگ گوگرد

گوگرد معمولاً به رنگ زرد میباشد، اما میتواند به رنگ زرد مایل به نارنجی یا قهوه ای نارنجی نیز وجود داشته باشد. ناخالصی­های موجود در یک نمونه گوگرد با کیفیت خوب، پس از طی مراحل Frasch یا Claus شامل؛ رطوبت، مواد معلق، اسید سولفوریک، دی اکسید گوگرد، هیدروژن سولفید، مواد کربنی، نیتروژن و اکسیژن حل شده، میباشند که میتوانند بر روی رنگ آن تأثیرگذار باشند. گوگرد به شکل قفسی ناقص در سه جهت وجود دارد و دارای هدایت پایین بعنوان یک غیر فلز معدنی است. اسیدیته محلول نیز میتواند به طور مستقیم بر روی رنگ اثر بگذارد. اندازه­گیری رنگ یک نمونه محلول تمام اطلاعات مربوط به طبیعت جسم رنگی تولید شده را در اختیار ما قرار نمیدهد. بدین منظور یک مقیاس استاندارد اختیاری برای مقایسه شدت رنگ استفاده میشود. صحت رنگ یک نمونه تنها بوسیله اجسام حل شده و به طور ویژه اندازه­گیری دقیق مواد معلق موجود در آن امکان پذیر نمی­باشد. از فیلتراسیون نباید استفاده شود زیرا سبب بی­رنگ شدن می­گردد. جهت مشاهده رنگ، بهترین نتیجه می­تواند بوسیله سانتریفوژ ابتدایی بدست آید. فتومترها برای اندازه گیری رنگ پیشنهاد نمی­شوند زیرا سبب مزاحمت­هایی از نوع آلودگی می­گردند.
شکل زیر کریستالهای شفافی از کمپلکس گوگردی تشکیل شده در فعالیت آتشفشانی کالیفرنیا را نشان میدهد.

مشاهده دو سمت نمونه گوگردی مقابل، رنگ زرد تیره را نشان میدهد.

شکل زیر کمپلکس کریستالی گوگرد را در قسمت بالای کریستالهای کالینیت (باجا_مکزیک) نشان میدهد.

نمونه ای از گوگرد استفاده شده در کشاورزی در این تصویر (Western Maricopa) نشان داده شده است.

در ابتدای نقطه ذوب، گوگرد به رنگ زرد روشن مایع میباشد. در درجه حرارت­های بالا بخاراتی برمیخیزد و مایع همچنان قرمز تیره است. با آهسته سرد شدن رنگ قرمز تیره به زرد برمیگردد. در سال 1908 دانشمندی به نام اردمن پیشنهاد نمود که تغییر رنگ با تبدیل S8 ایجاد میگردد و بعد از آن دانشمند دیگری به نام کلاس فکر کرد که گوگرد مایع شامل S12 و S18 میباشد.
امروزه متوجه شده ایم که گوگرد مایع یک سیستم پیچیده است و شامل تعدادی از آلوتروپهای گوگردی میباشد. عنصر گوگرد در درجه حرارت اتاق کم رنگ یا جامد کریستالی به رنگ زرد روشن میباشد. در حقیقت لغت اصلی آن نمیتواند بیانگر رنگ دقیق آن باشد. یکی از ریشه­های آن در زبان عربی لغت SUFRA به معنی زرد است. توصیف رنگ همیشه به کریستال گوگردی زرد شفاف برنمی­گردد، بعضی اوقات به رنگ زرد سبز است و حتی در کاربردهای دیگر آن به خردلی یا خاک رس نیز برمیگردد.

 


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی گوگرد می باشد.